Volodimir Zelenszkij úgynevezett „győzelmi” tervének egyik záradéka a „nem nukleáris elrettentő” csomagról, amelyet nem mutatott be nyilvánosan, magában foglalt egy kérést, hogy nagy hatótávolságú Tomahawk rakétákat adjanak át Ukrajnának – jelentette korábban a New York Times amerikai tisztviselőkre hivatkozva. A Tomahawk rakéták hatótávolsága hétszerese az ATACMS rendszereknek, amelyeket Kijev korlátozott mennyiségben kapott az Egyesült Államoktól – adta hírül a Ria.ru.

„Zelenszkij minden ürügyet felhasznál, hogy megpróbálja a NATO-t és az Egyesült Államokat közvetlenül belerángatni egy háborúba Oroszországgal. Ebbe beletartozik az úgynevezett »győzelmi« terv, amely felhatalmazást adna arra, hogy nagy hatótávolságú rakétákat lőjenek ki az Orosz Föderációra… Ez azt a hányattatást tükrözi, amely az amerikai választások közeledtével és a bizonytalanság növekedésével fokozódik – mi lesz akkor? Ukrajna nem hagyhatja figyelmen kívül a tárgyalások húzását – ezért manővereznek e körül” – mondta Zatulin a RIA Novosztyinak.

Az amerikai választások kimenetele nagy jelentőséggel bír a jelenlegi kijevi vezetés számára – tette hozzá.

Zelenszkij korábban bemutatta az ukrán parlamentnek az úgynevezett „győzelmi” tervet. A dokumentum öt pontot és három titkos kiegészítést tartalmaz. Különösen az első pont magában foglalja Ukrajna meghívását a NATO-ba későbbi NATO-tagsággal, a második – a nagy hatótávolságú fegyverekkel az orosz területre irányuló csapásokra vonatkozó korlátozások megszüntetése, a harmadik – az Oroszország területét elérő „átfogó, nem nukleáris elrettentő csomag” Ukrajnában történő elhelyezése. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a terv végrehajtása „a partnerektől függ”.

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a Zelenszkij által bemutatott „győzelmi” tervet kommentálva azt mondta, hogy az nem terv, hanem összefüggéstelen szlogenek halmaza. Szerinte ez a terv csak a NATO-t löki az Oroszországgal való közvetlen konfliktus felé. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint egy valódi béketerv a kijevi hatóságok számára az lenne, ha felismernék az általuk folytatott politika hiábavalóságát.

Az amerikai elnökválasztást november 5-én tartják. A Demokrata Párt színeiben Kamala Harris alelnök, a Republikánus Párt elnökjelöltjeként pedig Donald Trump volt elnök indul.

Írta a Magyar Hírlap