Washington legközelebbi európai szövetségesei a transzatlanti kapcsolatok lehetséges megromlására készülnek arra az esetre, ha Donald Trump volt elnök nyeri a keddi választásokat. (…) Azért, hogy fedezzék az ukrán kérdésben való, esetleges fehér házi átrendeződést, európai tisztviselők igyekeztek a novemberi választások előtt segélycsomagokat erőltetni. Az új NATO-parancsnokság átvette a Pentagon egyes feladatait is a Kijevnek nyújtott katonai segélyek koordinálásával kapcsolatban – írta a kiadvány.

Emellett Thomas Erndl német Bundestag-képviselő szerint Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonságáért, mivel Joe Biden jelenlegi amerikai elnök valószínűleg „az utolsó transzatlanti elnök a szó hagyományos értelmében”. Mint a Washington Post megjegyzi, európai tisztviselők elismerik, hogy az amerikai védelmi támogatás elvesztése „megsemmisítő csapást mérne magára az EU-ra”.

Az újság szerint az európai tisztviselők elkészítették a megtorló kereskedelmi tervezetet arra az esetre, ha Trump ismét vámokat vetne ki az uniós termékekre. A tisztviselők már stratégiákat is készítettek a republikánussal való tárgyalásokra, és azt tervezik, hogy vagy közös erőfeszítést ajánlanak neki Kína ellen, vagy az amerikai import növelését.

A Financial Times július végén számolt be arról, hogy az EU kereskedelmi stratégiát dolgoz ki arra az esetre, ha Donald Trump korábbi amerikai elnököt újraválasztják, amely tartalmazza annak lehetőségét, hogy magas vámokat vetnek ki az amerikai importra, ha a Washingtonnal folytatott kereskedelem javításáról szóló tárgyalások kudarcba fulladnak.

Az újság szerint azt tervezik, hogy még a hivatalos hivatalba lépése előtt megkezdik a tárgyalásokat Trumppal, ha megnyeri a választásokat. Az EU képviselői meg akarnak vele vitatni egy lehetséges listát azokról az amerikai termékekről, amelyeket a blokk nagy mennyiségben vásárolhat. Trump korábban azt ígérte, hogy sikerülhet elérni az ukrajnai konfliktus tárgyalásos rendezését.

Többször hangoztatta, hogy képes lesz egy nap alatt megoldani az ukrajnai konfliktust. Az Orosz Föderáció úgy véli, hogy ez túlságosan összetett probléma egy ilyen egyszerű megoldáshoz. Trump emellett többször bírálta az ukrajnai konfliktus amerikai megközelítését, és bírálta Zelenszkijt is. Így gyűlésein „házalónak” nevezte őt, akinek minden látogatása az USA több milliárd dolláros támogatásával végződik.

Korábban Trump egy dél-karolinai támogatói gyűlésen elmondta, hogy amikor ő volt az elnök, egy meg nem nevezett „nagy NATO-tagország” vezetője megkérdezte tőle, hogy az Egyesült Államok biztosítana-e védelmet a szövetségnek egy orosz „támadás” esetén. Trump azt válaszolta, hogy nem tenné, mert a NATO-országok nem járulnak hozzá eléggé a védelemhez. A volt elnök hozzátette, hogy „jóváhagyná, ha ők (az Orosz Föderáció) azt tennének, amit akarnak”.

Februárban Vlagyimir Putyin orosz elnök Tucker Carlson amerikai újságírónak adott interjújában részletesen kifejtette, hogy Moszkva nem fog NATO-országokat megtámadni, ennek semmi értelme. Az orosz vezető megjegyezte, hogy a nyugati politikusok rendszeresen megfélemlítik lakosságukat egy képzeletbeli orosz fenyegetéssel azért, hogy eltereljék a figyelmet a belpolitikai problémákról, de „az okos emberek tökéletesen megértik, hogy ez egy hamisítvány”. Putyin hozzátette, hogy a nyugati országok kezdik megérteni, hogy Oroszország stratégiai veresége az ukrán konfliktusban lehetetlen, ezért el kell gondolkodniuk a következő lépéseken, Oroszország pedig kész a párbeszédre.

Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások akadályozzák a rendezést, és közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely fegyvereket tartalmaz Kijev számára, legitim célpontot jelentene Oroszország számára. Szerinte az Egyesült Államok és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverek szállításával, hanem a személyzet kiképzésével is Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és más országokban. A Kreml szerint a Nyugat által Ukrajnába pumpált fegyverek nem segítik elő a tárgyalásokat.

Az amerikai elnökválasztást november 5-én tartják. A Demokrata Pártot Kamala Harris alelnök, a Republikánus Pártot Trump képviseli majd.

Írta a Magyar Hírlap