A demokraták chicagói nemzeti konvenciójának (DNC) negyedik napján, csütörtökön tartott ünnepi beszédében a párt elnökjelöltje hangsúlyozta, hogy „erősíteni kívánja azt, nem pedig lemondani globális vezető szerepről”.

Harris azzal dicsekedett, hogy segített Bidennek a nyugati nemzetek összefogásában, hogy fegyvert és pénzt juttasson Kijevbe.

Ukrajna NATO-csatlakozási törekvése a jelenlegi válság egyik fő oka Moszkva szerint, amely a kilátásba helyezett csatlakozást saját nemzetbiztonságát fenyegető veszélynek tartja.

Harris, aki a múlt hónapban Biden helyére lépett pártja elnökjelöltjeként, azt állította, hogy republikánus ellenfele, Donald Trump volt elnök „bátorította” Moszkvát azzal, hogy állítólag azt mondta, hogy „Oroszország öt nappal a 2022 februárjában kitört ellenségeskedések előtt azt csinálhat, amit akar”.

A téves idézet a jelek szerint Trump idén februárban, egy dél-karolinai kampányrendezvényen elmondott beszédéből származik, amikor elárulta, hogy elnökként szóváltásba keveredett egy európai NATO-tagállam vezetőjével.

A tisztségviselő arra volt kíváncsi, hogy az Egyesült Államok megvédi-e országukat egy orosz támadás esetén annak ellenére, hogy kormánya nem teljesíti a NATO védelmi kiadásokra vonatkozó célkitűzését. Trump elmondta, hogy egy ilyen forgatókönyv esetén azzal fenyegetőzött, hogy magára hagyja az Egyesült Államok vezette szövetség „késedelmes” tagjait.

Szerdán Trump egy észak-karolinai kampányrendezvényen azt állította, hogy Harris három nappal azelőtt találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, hogy az ukrajnai válság nyílt konfliktussá eszkalálódott.

„Ön szerint jó munkát végzett? Találkozott Putyinnal, hogy megmondja neki: »Ne csináld ezt«, és három nappal később támadott” – jelentette ki.

Harris 2022 februárjában valóban Európába utazott, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán vezetővel – ezt a tényt a DNC-ben tartott beszédében is kiemelte. Nincs bizonyíték arra, hogy ő és Putyin valaha is találkoztak volna.

Az amerikai kormány azt állítja, hogy Moszkva online „befolyásolási műveleteken” keresztül támogatja Trumpot Harris ellenében. Magas rangú orosz tisztviselők azzal érveltek, hogy egyik jelölt sem változtatná meg érdemben Washington Moszkvával szembeni, ellenséges politikáját.

Oroszország „nem avatkozik bele semmilyen amerikai belügybe” – hangsúlyozta csütörtökön Anatolij Antonov moszkvai nagykövet. Megjegyezte, hogy az Egyesült Államok eddig semmilyen bizonyítékot nem tudott felmutatni a választásaiba való beavatkozásra.

Írta a Magyar Hírlap