Az első előrejelzések szerint Trump nyeri Indianát és Kentuckyt, Harris pedig Vermontot – ez szinte biztosra vehető. Virginia, Georgia és Florida szintén pirosodik (a republikánus párt színe). Az AP számításai szerint eddig 3 elektori szavazata van Kamala Harris-nak és 19 Donald Trumpnak. A győzelemhez legalább 270-re van szükség.

Érdemes megjegyezni, november 5-én nemcsak elnököt választanak az amerikaiak. Az is eldől, milyen összetételű kongresszussal kell majd kormányoznia az USA leendő vezetőjének. A demokratáknak jelen állás szerint minden esélyük megvan rá, hogy megtartsák a 100 tagú szenátust. És visszaszerezhetik a képviselőházi többségüket is.

Apró érdekesség, a Project FiveThirtyEight számtalan adat felhasználásával ezerszer szimulálta az elnökválasztást. Az eredmény: Harris – 503 győzelem; Trump 495 győzelem; és két döntetlen.

A Fehér Házért versengő két jelölt, Kamala Harrist és Donald Trumpot ábrázoló szobrok a híres betlehemes utcában, az olaszországi Nápolyban

A Fehér Házért versengő két jelölt, Kamala Harrist és Donald Trumpot ábrázoló szobrok a híres betlehemes utcában, az olaszországi Nápolyban

Fotó: AFP/Anadolu/Stringer

Virginia nagyjából fél órával az urnazárás után pirosról kékre váltott (a demokraták színe), és New Hampshire-ből is elkezdtek csorogni az adatok. Az észak-keleti állam mondhatni szokásosan a demokratáké lesz valószínűleg. Trump viszont behúzta Indianát és Nyugat-Virginiát.

Apró érdekesség: a világ talán legnagyobb „eredményjelző-táblája” jelenleg a New York-i Empire State Building. A legendás toronyházat a választások alkalmából piros, fehér és kék színekkel világították ki. Ha pedig a 7 ingadozó állam valamelyikében Kamala Harris fut be, kék, ha Donald Trump, akkor piros lesz öt percig.

Objektum doboz

Eltelt háromnegyed óra, és jelen állás szerint Donald Trump Indiana, Ohio, Kentucky, Nyugat-Virginia, Georgia és Florida elektorainak szavazataira számíthat. Kamala Harrisé lehet Észak-Karolina, Virginia, Vermont és New-Hampshire. Ebből viszont nem szabad messzemenő következtetéseket levonni. Egyfelől csak négy állam eredményeit tekintik még biztosnak, másfelől ezek az eredmények Georgia kivételével megfelelnének a 2020-asnak, amikor Joe Biden nyert.

Hajnali 2 órától várhatóan felgyorsulnak majd az események, mivel 22 államban zártak be a szavazókörök. Ezt jelzi, hogy két perc alatt 35-95-re nőtt Trump előnye az AP szerint.

Maryland, Connecticut, Massachusetts, Rhode Island és Vermont államokban biztosnak tűnik Kanala Harris győzelme. Donald Trump neve mellé ugyanakkor Florida, Dél-Karolina, Tennessee, Oklahoma, Mississippi, Alabama került a már korábban említett Indiana, Nyugat-Virginia és Kentucky mellé.

Fontos hangsúlyozni: a jelenlegi nagy különbség még semmit nem jelent. Sőt, jelen állás szerint Trump a 2020-as eredményéhez képest elveszítheti Kansas-t, Észak-Karolinát és Ohiot, ráadásul most Pennsylvaniában is a demokratáknak áll a zászló. Más megközelítésben: ha a közép-nyugati és nyugati államokban a két tábor hozza a négy évvel ezelőtti eredményét, a déli és keleti államokban pedig a pillanatnyi állásnak megfelelően alakul a voksok eloszlása, akkor 290-248-ra nyerne Kamala Harris.

Kerítés kerítés hátán! Washingtonban a biztonságért mindent bedeszkáztak és biztonsági kerítést is húztak a kerítések elé a Fehér háznál

Kerítés kerítés hátán! Washingtonban a biztonság kedvéért mindent bedeszkáztak és még a kerítések elé is kerítést húztak helyenként, így a Fehér háznál is

Fotó: AFP/NurPhoto/Andrew Thomas

Ha Trump győz, vége a demokráciának. Ha Harris győz, akkor is. Minden attól függ, melyik „törzs” szemüvegén szemléljük a világot. Többek között erre mutattak rá azok a karikatúristák, akiknek az alkotásaiból egy összeállítást közölt az ameriCartoon csatorna.

Objektum doboz

Az NBC News egy hírügynökségekből álló konzorciummal közösen országszerte 10 kulcsfontosságú államban végzett exit poll felmérést. A felmérés során a szavazóhelyiségekben beszélgettek a választókkal, és telefonos interjúkat készítettek. Az exit pollok nem eredmények, hanem a választók gondolkodását és indítékait mutatják be. Az eredményeket fél 3-kor közölték, amikor az AP szerint egyébként Kamala Harris-nak bizosan 52, Donald Trumpnak 101 elektori szavazata volt.

Szóval, az exit poll azt mutatja, hogy a férfiak 47, a nők 54 százaléka a demokratákat támogatta. Bőrszín, származás alapján Donald Trump leginkább a fehérek voksaira számíthat, a korcsoportos bontásban pedig a republikánusoknak kizárólag a 45-64 korcsoportban van előnye – ők viszont az összes megkérdezettnek csak a 34 százalékát teszik ki.

A washingtoni orosz nagykövetség válaszolt az FBI vádjaira. A képviselet szerint minden olyan feltételezés, amely szerint Moszkva beavatkozott az amerikai választásokba, „rosszindulatú rágalom”. „Szeretnénk hangsúlyozni, hogy Oroszország nem avatkozott és nem avatkozik bele más országok belügyeibe, beleértve az Egyesült Államokat is. „Ahogy Vlagyimir Putyin elnök többször is hangsúlyozta, tiszteletben tartjuk az amerikai nép akaratát”.

Hajnali három órakor bezártak az itthon csak vadnyugatként ismert terület államaiban is a szavazóhelyek. Eddig az AP szerint Alabama, Arkansas, Florida, Indiana, Oklahoma, Kentucky, Mississippi, Dél-Karolina, Tennessee és Nyugat-Virginia Trumpot, Connecticut, Delaware, Illinois, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Rhode Island és Vermont Harrist támogatja. Az elektori szavazatok tekintetében 99-120-ra a republikánus jelölt vezet.

Mindenkinek a maga keresztje! A Fehér Háznál keresztből sem lesz hiány

Mindenkinek a maga keresztje! A választásokkal párhuzamosan számos tüntetést tartottak az USA-ban többek között az abortuszhoz való szabad hozzáférésért és Palesztináért

Fotó: AFP/NurPhoto/Jaap Arriens

Az AP szerint mindeközben elbukott az a népszavazási kezdeményezés, amely az abortuszhoz való jogot rögzítette volna a floridai alkotmányban. A liberalizációt követelők azt akarták elérni, hogy a várandósság 24. hetéig, vagyis a magzat 6 hónapos koráig korlátozatlanul el lehessen hajtatni a gyermeket. New Yorkban viszont nyertek az abortuszpártiak.

Érdemes megjegyezni, hogy a New York Times előrejelzése szerint Donald Trump egyértelműen vezet, és a lap szerint a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy 283 elektori szavazattal ő lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Ha viszont a nyugati államokban a 2020-as választás eredményei jönnek ki idén is, akkor Harris nyerhet egyetlen elektori szavazattal. Tehát a verseny még mindig hihetetlenül izgalmas.

Hogy mennyire gyorsan változik minden, azt jól jelzi, hogy pár perccel az előző bekezdés megírása után Donald Trump behúzta Missourit. A szavazatok 75 százalékos feldolgozottsága mellett Georgiában is vezet. A demokraták lényegében beszorultak a keleti part északi államaiba, azon kívül csak szigetként tűnik fel egy-egy kék folt a vörösbe változott választási térképen. Ez így megkérdőjelezhetetlen Trump-győzelmet vetít előre.

Négy óra után két perccel az AP Trumpnak adta Utah-ot és Montanát. És nem mellékes az sem, hogy a szenátusi és képviselőházi versenyben is a republikánusok vezetnek. Aztán újabb tíz perc, és még az amerikai elemzők is meglepődtek, hogy Pennsylvaniában a republikánus jelölt átvette a vezetést. Persze, még csak a szavazatok körülbelül negyedét számolták össze, és nem is valószínű, hogy reggelig eldől a verseny.

Órák óta először hazai idő szerint fél ötkor örülhettek a demokraták is: Kamala Harris az AP szerint megnyerte Coloradót és Washington D. C.-t – utóbbit több mint 90 százalékkal. A coloradói választópolgárok egyúttal jóváhagyták az állam alkotmánymódosítását, amely az abortusz széleskörű védelmét rögzíti.

A Delaware-i Sarah McBride az USA történetének első transznemű képviselője

A Delaware-i Sarah McBride az USA történetének első transznemű képviselője

Fotó: Getty Images via AFP / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Kent Nishimura / GETTY IMAGES NORTH AMERICA /

A New York Times előrejelzése szerint 4:40-kor 86 százalékos esélye van annak, hogy Donald Trump nyeri az elnökválasztást. Egy másik érdekesség, hogy talán nem lesz első női elnöke az USA-nak, de az első transznemű képviselője már megvan: Sarah McBride, Delaware állam törvényhozója nyert.

A republikánusok közben 48 szenátusi mandátumot már elnyertek, háromra van szükségük a többséghez, míg a demokratáknak tizennégy. A képivelőházi versenyben is a jobboldal áll jobban: 146-96-ra vezetnek.

Bár eddig lassan gyűltek a szavazatai, Harris a szakértők várakozása szerint 226 elektori szavazatot könnyedén megszerezhet, viszont a 270-hez több ingadozó államot is meg kell nyernie. Technikailag 20 kombináció van Pennsylvaniából, Georgiából, Észak-Karolinából, Michiganből, Arizonából, Wisconsinból és Nevadából, amelyek Harris győzelméhez vezethetnek.

Az első jelek azonban azt mutatják, hogy Georgia és Észak-Karolina Trump felé tendál. Harris legvalószínűbb útja a győzelemhez Pennsylvania, Michigan és Wisconsin behúzása, ezek egykori demokrata fellegvárak, amelyek az úgynevezett „kék fal” részét képezik.

Írta a Magyar Hírlap