
Nagy Áron
2024. szeptember 11. szerda. 3:04
Frissítve: 2024. szeptember 11. 3:49
Harris és Trump rögtön a mélyvízben találták magukat: Jobban élnek-e az amerikaiak még négy éve, és ki mit tenni, hogy javuljon a gazdasági helyzet? – erről szólt az első kérdés, amire a demokrata alelnök felidézte, hogy középosztálybeli családba született, a kis- és középvállalkozásokat szeretné megerősíteni, mert ezek viszik a hátukon az országot. Támogatásokat, a „lehetőségek gazdaságát” ígérte, mert majd ellenfelét kritizálta, akinek szerinte nincs semmilyen terve, csak azt folytatná, amit az első ciklusában csinált, vagyis adókat csökkentene, ami a gazdagoknak kedvez.
Harris szerint évente 4000 dollárba kerülne Trump visszatérése az átlagos keresetűeknek.
Trump válaszában arról beszélt, hogy az USA a világ legnagyobb gazdasága, csodálatos lehetőségekkel, de a Biden-kormányzat mindent elrontott. Ezen a ponton elkezdett a bűnözésről és a migrációról beszélni, mire a műsorvezető figyelmeztette, az egy külön téma lesz.
„Mindenki tudja, mit fogok tenni – jelentősen csökkenteni fogom az adókat és nagyszerű gazdaságot fogok létrehozni” – mondta erre Trump. Harris ebbe kapaszkodva azt hangsúlyozta: tessék, Trumpnak nincsen terve, nem tud ígérni semmit a középosztálynak, csak a gazdagoknak.
Ezek után Trump arról kezdett beszélni, hogy meg fogja védeni a gazdaságot Kínától. Kamala Harrist pedig veszélyes marxistának nevezte, aki mindenkit szegénységbe taszítana. A vita már ezen a ponton vagdalkozásba csapott át: a jelöltek egymást kóstolgatták, és azon versenyeztek, ki elutasítóbb Kínával szemben, és kinek mekkora felelőssége van a Covid-járványban és annak következményeiben.
Trump finoman szólva lendületbe jött. Kamala Harris viszont kimérten reagált. A demokrata alelnök cérnája a következő kérdésnél szakadt el: az abortuszról kellett véleményt mondaniuk. Trump hangot adott az életpárti véleményének, de a kérdést lényegében az USA tagállamainak hatáskörébe utalta, hivatkozva a Legfelső Bíróság azon döntésére, mely szerint ez nem szövetségi ügy.
Harris viszont egészen szenvedélyesen védte az abortusz liberalizációját, egy ponton valósággal kifakadt, mondván a republikánusok rá akarják kényszeríteni a kilátástalan helyzetben lévő fiatal nőkre, hogy szüljenek, és azt is állította, hogy Trump betiltaná a lombik programot. Erről nyilvánvalóan nincs szó, Trump az európaihoz hasonló szabályokat szeretne, demokrata ellenfele viszont a legszélesebb szabadságot akarja garantálni, első sorban a nők jogait védi, alig törődve a magzatokéval.
Alig fél óra alatt a vita teljesen kilépett a medréből. Ahogy a migráció szóba került, Trump elszabadult. „Látják, mi történik a városokkal szerte az Egyesült Államokban. Megnézed már az ohiói Springfieldet?” – fogalmazott, majd elkezdett arról beszélni, hogy az illegális bevándorlók ellopják az emberek házi állatait, és megeszik.
Harris ezt nem bírta ki nevetés nélkül, és a műsorvezető is szóvá tette, hogy ilyen eset nem történt, vagy legalábbis nincs rá bizonyíték.
Mindenesetre a republikánus jelölt álláspontja világos: meg kell állítani a migrációt.
Erre viszont azonnal ráharapott az alelnök, és a szemére vetette, hogy Trump szövetségesei megtorpedózták a kétpárti bevándorlási törvényt, amely szigorú intézkedéseket vezette volna be. Harris szerint ez azért történt, hogy a Trump-kampányt segítsék, és hozzátette: Trump nem akarja valójában megoldani a problémát, mert kapóra jön neki, hogy ezen lovagolhat.
Hamarosan szóba kerültek a Trump ellen indult eljárások, és az, hogy a demokraták fegyverként használják ellene az igazságszolgáltatási rendszert. Trump szóba hozta az ellene elkövetett merénylet félrekezelését is. A kapitólium ostromáról külön kérdést is kapott, amire válaszul kijelentette: semmit nem tett azon kívül, hogy mondott egy beszédet. Szerinte az, ami történt, végeredményben a demokraták hibája.
Írta a Magyar Hírlap